Kapitola pátá - NŠ

25. listopadu 2016 v 7:00 | Kazumi |  Nová šance
Ohayou! Konečně pátek a já dneska odjíždím k babi a ke koním ^^ Ale co je hlavní nyní pro vás... nejspíše se brzy můžete těšit na nový příběh! Zatím si užijte tento a prozatím Sayonara ^^


Probudila jsem se značně brzy. Vzala jsem k ruce kalendář a zapla noťas. Kiara přišla blíž a natáhla hlavu přes moje břicho.
,,Co je ty čertice," pohladila jsem ji a začala si zapisovat závody.
,,Takže zítra je pondělí šestého. Měla bych po plavení zkusit ještě jednou s Cincianty výstavy. V úterý bude náš další společný a navíc perfektní den. Uf, to bude záhul." mluvila jsem směrem ke Kiaře a zapisovala závody.
Pondělí jsem zaškrtla a zapsala tam Classy Amy, western, barrel racing. Řekla jsem si, že toho je málo, proto jsem přidala tyče a trail. Věděla jsem, že to spolu dáme.
,,Ještě že nemusím zapisovat závody ostatních. Asi bych se zbláznila," pohladila jsem Kiu a podívala se na středeční plány.
,,Herdek, středa jsou military. Musíme s Ginger zkusit cross," zívla jsem si a zapsala středu. Čtvrtek byl prošpikovaný parkurem a pátek drezurou. V sobotu měl být cross a v neděli western.
,,Kio Kio, pak budou mít moji koně od závodů chvilku pokoj a budu jezdit na ostaních, ale jen pár dní," zaklapla jsem noťas, schovala sešit a vstala. Oblékla jsem se a spolu s Kiou seběhla do kuchyně.
,,Dobré ráno," pozdravila jsem s úsměvem na rtech.
Jako přívalová vlna jsme vešly do velké kuchyně. Kiara zavrčela.
,,Co je?" podívala jsem se směrem, kam koukala. Stál tam nějaký cizí muž a diskutoval s tátou, který popíjel kafe.
,,To je moje druhá dcera Jasmine," představil mě hned táta, kdy já samosebou pozdravila.
,,Těší mě," podal mi muž ruku a já stisk oplatila.
,,Taktéž mě těší," usmála jsem se a sedla si vedle Jackie.
,,Kia," řekla jsem přísně na černou fenu stojící u muže.
,,Tak je hodná," pochválila jsem ji, když si lehla vedle mé židle.
,,Co to je zač?" zeptala jsem se potichu Jackie při náběru čaje.
,,Něco skrz nějakou holku. Chce pro ní ježdění, tak se s tátou domlouvají," pokrčila rameny dívka a podala mi toasty.
,,Aha, díky," usmála jsem se.
Vzala jsem si dva. Byly jsme tu samy se ségrou a ještě s těma dvěma.
,,Kde jsou ostatní?" podívala jsem se na dívku.
,,Od rána se trénuje," pousmála se.
,,Už tak brzo? Nechceš se mnou jet plavit?" navrhla jsem jí, protože já chtěla jít.
,,Měla bych trénovat, ale dobře," usmála se Jackie a já přikývla. Přesně v devět jsme vešly do stáje. Rorie dovyhazoval poslední box.
,,Děkuju." usmála jsem se na něj a vzala dvě tušírky a čtyři nákrčáky.
,,Budeš čistit?" otočila jsem se na sestru.
,,Nevim," pohodila rameny. Já měla v plánu koně vzít pak do sprch, takže jsem čištění nebrala. Ještě jsme se šly domu převléct do šatů a plavek. Já si vzala westernový klobouk.
,,Bereš všechny?" podívala se Jackie na mě.
,,Jep, teda jen Loiru, Topsy, Ginger a Caitlyn. A ty?" zeptala jsem se dívky.
,,Beru jen Darly na uzdečce," usmála se na mě Jackie. Přikývla jsem a obě jsme vešly do výběhu.
,,Loira!" Zapískala jsem. Ryzka zvedla hlavu a přiklusala. Když jsem zapískala podruhé přišly zbylé klisny. Podrbala jsem je a dala kolem krků nákrčáky.
,,Kiaro!" Zavolala jsem ještě jednu členku naší party a vyvedla klisny z výběhu. Počkala jsem na Jackie. Pomohla jsem jí na hřbet a přišla k Loiře.
,,Loira nohu," podrbala jsem klisnu po hlavě, po krku a Loira dala nahoru levou přední. Stoupla jsem si opatrně na ni a vyskočila na hřbet s měkkým sotva patrným dopadem.
Pochválila jsem ji a tušírkami ovládala tři klisny, které byly navolno. Kia mi je pomáhala udržet. Jackie jela po mé levici. Chvilkama jsme střídaly krok a klus a nakonec si i zacválaly. Při cvalu jsem měla jednu ruku s tušírkou volnou, kvůli těm třem. Celé dopoledne u moře bylo výborné. Spolu s Jackie jsme si hodně užily a turisté si nás natáčeli při vodních bitkách a vzpínání. Chtě nechtě jsme v půl dvanácté vyjely na cestu domu.
,,Příšte zopakujem," usmívala se Jackie.
,,To si piš, jsi ráda, že jsem tě vytáhla?" podívala jsem se s úsměvem na dívku.
,,A jak," kývla hlavou ségra a já se uculila.
Jackie pohladila Darly po jejím krku. Darly byla hnědá quarterka. Bylo jí šest. Každý člen naší rodiny měl koně. Teda já, mamka, ségra, brácha a táta. John měl desetiletou quarteku Lady, která byla zbarvením palomino. Mamka byla uznávaná jezdkyně drezury, ale její kůň se bohužel prohání po věčných pastvinách. Pracuje s pětiletou holštýnkou, vysokou tmavou hnědkou bez odznaků, Nairou. Tvrdě spolu trénují na závody a hlavně na velkolepé finále, kde budu i já a Jackie, ale pojedem jiné kategorie. Já si zajedu eLko a eSTé. Jackie s jejím sedmiletým hannoverem Topsym eSko. Bělouš byl ale celkem náročný, proto Jackie musí mít jiné pracovní plány. Ale mohla bych jet Téčko spolu s Caitlyn, jelikož ta na něj má ambice v drezuře, ale prozatím jsme netrénovaly do vyššího stupně. Mamka měla ještě quarterku Naru, také pětiletou a zbarvením bělouš. Skutečným matadorem byl tátův Darley. Otec Darly. Hnědák s kvítečkem na čele a skvělou povahou. Bylo mu už třináct, ale jednou za čas si s tátou zajeli mnohokteré závody. Přemýšlela jsem, že bych jednou měla prozkoušet všechny naše koně pod sedlem.
,,Takže ty jedeš v pondělí s Amy na western?" ozvalo se najednou vedle mě.
,,Jojo jedu," vzpamatovala jsem se docela rychle a usmála se.
S tušírkou jsem srovnala Caitlyn, která nás předbíhala. Kiara s vyplazeným jazykem běžela vedle Ginger. Prescy byla mezi Cait a Ging jako anděl.
,,Já pojedu s prcky na jízdu zručnosti, tu umí. Ostatní jezdci jedou dle svých zaměření na drezuru a parkur. To i mamka pojede. A já až dojezdí prcci tak taky," usmála se ségra.
,,No já teď mám na tuto sezonu westerňáky. Takže western a výstavy. Jen možná tu a tam militaráky a crossáky. Jinak se budu věnovat svým," pokrčila jsem s úsměvem rameny.
,,To je fajn. Kdo jede s tebou?" zeptala se mě dívka.
,,Brantly a táta," usmála jsem se.
,,Áha." Jackie mi úsměv oplatila.
Zpáteční cestu jsme zvolily klusovou. Koně alespoň nabrali kondičku. Po dvanácté jsme s Jackie a klisnami vjely na dvůr. Zpomalily jsme do kroku. Odvedly jsme klisny do výběhu. Hned se šly vyválet. Ušklíbla jsem se a doběhla ségru. V závěsu za ní jsem došla do koupelny a umyla si ruce. Pak jsme obě šly do kuchyně. Skoro všichni byli po jídle. Ještě jsem na sobě měla ony šaty. Nabrala jsem si lososa a rýži k němu s výbornou omáčkou a zasedla.
,,Dobrou," usmála jsem se na Jackie, ta kývla a dala se do jídla.
Já si příborem ukrojila kousek a s rýží strčila do pusy. Oběd byl vynikající a já hned po něm byla plná svěžesti, že jsem si řekla, že začnu trénovat hned teď. Přeběhla jsem se převléci. Koně si užívali ve výbězích nebo byli rozseti po jízdárnách. Joo poslední tréninky před rozjezdovým prvním týdnem. Ušklíbla jsem se a šla si na uvazoviště nanosit věci na Classy Amy. Byla jsem ve svém pracovním oděvu, takže obyčejné rajtky s chapsy a lehko vzdušná košile. Narazila jsem si klobouk na hlavu a s vodítkem šla k ohradě.
,,Amy!" Zavolala jsem od branky výběhu. Čtyřletá ryzka overo zvedla hlavu. Paintka mě sledovala.
,,Tak pojď sem ty kočko," zavolala jsem na ni. Ona se ke mně rozešla a já k ní. Pohladila jsem ji a podrbala.
,,Tak jo, my si dnes a zítra užijeme," dala jsem klisně pusu a přicvakla vodítko.
Vedla jsem ji výběhem k uvazovišti. U uvazoviště jsem ji uvázala a vzala do ruky hřbílko a měkký kartáč. Lehkými pohyby jsem celou klisnu vyčistila a vzala hřeben. Pročesala jsem jí hřívu a nastříkala lakem. Zítra jí zapletu mřížky a na ocase síťku. Ten jsem taky pročesala a bylo to.
,,Rorie? Mohl bys prosím vzít moje koně pod sprchu? Já musím jezdit koně, šéf přikázal," podívala jsem se na stájníka, který šel kolem.
,,Jasně, co šéf přikáže je svaté," usmál se Rorie.
Přikývla jsem a poděkovala.
Vybrala jsem Aminčiny kopyta a vzala dečku a dala nad kohoutek a lehce s ní sjela dolu, abych uhladila srst. Dala jem na hřbet sedlo a dala dolu podbřišák. Zapla jsem ho a na nohy dala kamaše.
,,Hele!" Řekla jsem přísně, Amy mě chtěla kousnout do nohy.
,,To si nezvykej!" Koukla jsem na ni přísně a dodělala kamaše. Nakonec jsem jí dala uzdečku se stihlem a svázanýma otěžema.
,,Šéf na vás čeká v hale s barely, tyčemi a trailem, máte tam přijít do pěti minut, ihned," objevil se u mě Davian, jeden z ošetřovatelů, kterého jsem moc z našich zaměstnanců nemusela. Řekl to šíleně povýšeně.
,,Za prvé, není to šéf, ale můj táta a za druhé, jako bych o tom asi nevěděla," sjela jsem ho pohledem a šla s Classy k hale. Toho muže jsem neměla ráda a on mě taky ne, no, jinak jsem se k němu chovat nemohla, když jsem s ním měla své vlastní zkušenosti. Otevřela jsem dveře.
,,Ahoj tati," usmála jsem se na tátu.
,,Jasmine, rozcvič si ji, za chvilku sem přijde mamka s novou holkou," usmál se na mě táta a já na něj.
Kobylku jsem povodila, dotáhla podbřišák, dopla podhrdelník a nasedla. Na volné otěži jsem ji vedla na pravou ruku. Postupně jsem ji měla rozhýbanou a nechala otěže volnější. Klusaly jsme po obvodě.
,,Ne!" Řekla jsem přísně, když se kobylka rozhodla jít rychleji vpřed.
Zasedla jsem více do sedla, zlehka dala vydržující otěž, stiskla holeně a trvala na svém. Klisna se vztekala, švihala si hlavou a ocasem, ale já vytrvala s tlakem a vzala ji na velký kruh.
,,Dveře!" Ozvalo se.
,,Můžete," odpověděl táta.
Mamka vešla dovnitř spolu s Waylandem Blues, šestiletým ryzákem teplokrevníka plemene würtenberk. Táta, mamka a ta holka si něco povídali. Já zatím Amy zpacifikovávala. Tancovala jako čert, zasedla jsem a požadovala po ní couvání.
,,A couvej," přísně jsem k ní mluvila a couvala s ní deset kroků. Pak jsem ji nechala jít krokem.
,,Hele, co to s tebou je?" povzdechla jsem si, nechala jsem ji odžvýknout a nechala v klusu, kdy jsme změnily směr.
Pobídla jsem ji po chvilce do cvalu. To nacválala hned. Pracovaly jsme na kruzích, aby se ta čertice zklidnila. Pak jsem s ní mohla konečně najet na barely.
,,Ty jsi vítr viď," pohladila jsem ji po krku a jela na tyče a následně si dala trail. Ta holka na Wayovi zrovna jezdila na lonži.
,,Jasmine, pojeď sem," ozval se hlas táty.
Otočila jsem Amy a zpomalila do klusu a následně kroku.
,,Nechtěla bys nějakou skupinu k trénování?" zeptal se mě táta.
,,Je to dobrá nabídka, ale jen příležitostně, já radši sedím v sedle a nebo jsem s nimi v kruhovce," usmála jsem se na tátu, když jsme byli dál od té holky a já nechápala, proč se ptá zrovna teď a tady.
,,Ale víš, že kdybys dávala lekce ty, zákazníci se sem pohrnou," usmíval se trenér i nadále.
,,Vždyť ti sem chodí, když je tu mamka a jsi tu ty," pozvedla jsem obočí. Amy si dupla nohou a frkla.
,,Ale měla by ses začít přiučovat trénovaní lidí, kdo myslíš, že převezme ranč?" podíval se na mě otec.
,,Jackie, je starší než já a navíc nejezdí tolik závodů ročně," odvětila jsem skoro chladně.
,,Dobře, tak se ukaž, co ve vás je. Stopnu ti barely," povzdechl si táta.
Přikývla jsem a jela s klisnou za pomyslnou čáru. Táta pískl a já Amy pobídla mlasknutím a stisknutím holení. Klisna vystřelila jako šíp. Přesouvala jsem váhu, přikládala holeně a přikládala otěže v pravé ruce. Levou ruku jsem měla volně.
,,Jo?" otočila jsem se a málem mi spadla vidlička. Stál přede mnou Davian s kyticí růží.
,,Mohla by ste mi prosím odpustit?" podíval se na mě. Stoupla jsem si.
,,Dobře, všechno dobré a prosím, tykejme si," usmála jsem se.
,,Pro tebe," usmál se a podal mi kytici.

,,Děkuju," pousmála jsem se a podala mu ruku.
Takže bylo mezi námi vše dobré, já se navečeřela a vydala se s Kiou do postele, kdy jsem si dala kytici do vázy v pokoji.
,,Zítra v šest nástup!" Zavolal na mě ještě táta na schodišti.
,,Jasně!" Zavolala jsem, nastavila budíka a s Kiou v posteli usnula.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama